کد خبر: 869

تاریخ انتشار: تیر ۲۲, ۱۴۰۲

دعوت مردم سی سخت از رئیس جمهور برای بازدید از شهر پس از زلزله و گفتگو با زلزله زدگان/رخصت جناب رئیس جمهور

پایگاه خبری سی سخت دنا بنا به وظیفه و رسالت اجتماعی خویش و بنا به خواست و تاکید مردم و گزارش میدانی از سطح شهر زلزله زده سیسخت و نوشتار زیر را تقدیم نگاه تمامی دولتمردان ،خاصه ریاست محترم جمهوری می نماید. این نوشتار نافی تلاش های دولتمردان نیست. و قصد سیاه نمایی ندارد، اما […]

پایگاه خبری سی سخت دنا بنا به وظیفه و رسالت اجتماعی خویش و بنا به خواست و تاکید مردم و گزارش میدانی از سطح شهر زلزله زده سیسخت و نوشتار زیر را تقدیم نگاه تمامی دولتمردان ،خاصه ریاست محترم جمهوری می نماید. این نوشتار نافی تلاش های دولتمردان نیست. و قصد سیاه نمایی ندارد، اما حجم خرابی ها و تسهیلات ناچیز و عدم همکاری برخی از مسئولین و نگرانی مردم از فراموش شدن آنها ، ما را واداشت تا گزارشی که زبان حال مردم است را قلمی کنیم و امیدی به گشایش داشته باشیم .
بگذارید به یمن خبر آمدن شما که در روزهای سخت و سرد سال  به دیدنمان آمدید و گفتید : در کنارتان می مانیم و  تا ساخت آخرین خانه ها ترکتان نمیکنیم ، از زبان فخر فرهنگ و ادب ایران زمین  به استقبال شما بیاییم و به صدق و مهمان نوازی که سرمایه دنانشینان است ،بسرآییم

    رواق منظر چشم من آشیانه توست

   کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

ضمن خوش آمد گویی به شما و خوشحالی از حضور جنابتان در استان ، گرچه گروهی بر طبل باطل بودن طلب ، از شما می کوبند و امیدی به دولتیان ندارند ، اما ما به خواست مردم و به مصداق : اگر مراد نیابیم به حد وسع بکوشیم ، به این امید که شخصا خبر این پایگاه خبری را ملاحظه و مطالعه نمائید ، به اختصار خلاصه ای تقدیم می کنیم و خاطر جنابتان را به سی سخت و دنایی زخمی از زلزله ، معطوف می  داریم.

        گرچه نگارنده این نوشتار به مانند دیگر مردمان این دیار عادت به عجز و ناله و لابه ندارد ،  اما نمی تواند سکوت کند و صحبت از روزهای سختی که این مردم ،با درد و نارحتی پشت سر می گذرانند ، با شما نگوید که گفته اند:

    من از بینوائی نیم روی زرد

       غم بینویان رخم زرد کرد
جناب رئیس جمهور ، غصه پرملال ما از قصه زلزله ای شروع شد که در زمستانی سرد و برفی بر ما چیره شد .ما در جستجوی چادر و سرپناه و نجات جان خود و خانواده بودیم که  شنیدیم قرار است وام زلزله تا کیلومترها از کانون زلزله توزیع  شود .فقط سکوت نمودیم و گفتیم : حالا که قرار بر مساعدت است ، بگذاریم همه خرابه ها و …ها  اطراف هم نو نوار شود و آبادانی به همه آبادی های اطراف ما سرازیر شود. و با خود زمزمه کردیم شعر حافظ را :

اگر شراب خوری جرعه ای فشان بر خاک

   از آن گناه که نفعی رسد به غیر چه باک
چه می دانستیم که این سکوت ما باعث سرشکن شدن تسهیلات خانه های ویران ما ، و ساخت ویلا برای دیگران درجاهای خیلی دورتر از کانون زلزله می گردد.
این روزها که مردم سی سخت ، باغ و زمین و ملک خود را برای تعمیر خانه هایی که با تسهیلات قبلی قریب به ۶۰/آن را ساخته اند و با چوب حراج به داشته های خود و وام هایی با سودی کلان تر از هر بانک و موسسه ای ، امید داشتن سر پناهی برای سکونت در آن ، و خلاصی از کانکس ها و پابان دربدری و بازگشت به شهر و خانه خود را دارند ، شما به استان ما تشریف آورده اید  تا شنیده ها را با چشم خود ببینید و شکایت های مردم را از کارشکنی ها ببینید. شاکریم که انگار صدای فریاد رسی می آید.

جناب رئیس جمهور با این تورم سرسام آور: مردم از ساخت خانه های خود عاجز مانده اند. نیاز مند تسهیلات جدید برای تکمیل خانه های خودند. قسط تسهیلات خانه هایی را دارند پرداخت می کنند که هنوز به بهره برداری نرسیده و یا با فروش باغ و زمین تا حدی تکمیل شده.نیامند آن هستیم که چند صباح دیگری برای پرداخت اقساط به این مردم امان بدهید. بانک ها را مطیع نمایید تا همکاری کنند . هر چند مسئولین ارشد استان گلایه های فراوانی از عدم همکاری آنان دارند و این می طلبد شما وارد کارزار با اینان شوید.

جناب رئیس جمهور ، نجابت این مردم بلای جان آنها شده . اهل درک و فهم و  فرهنگ بودنشان و شناخت شرایط کشور باعث سکوتشان شده. اهل هیاهو نیستند . جار نمیزنند  ،  اینها کرامت به خرج می دهند ولی شما انصاف و عدالت پیشه کنید و  ببینید شهری،که بعد از،قریب به ۲سال هنوز به ویرانه می ماند و کمر راست نکرده ،در این آشفته بازار چگونه بدون حمایت دولت و حکومتیان ،صاحب خانه و سرپناه  شوند.

فروش هر سانتی از زمین سرزمین اسطوره ای سی سخت ، یعنی تبدیل تولید و استقلال اقتصادی به ساخت ویلا و خوش نشینی سرمایه داران و مرفهین بی در سایر استانها و سرمایه دارن در این سرزمین پر خیر و برکت.سرزمینی که آب فراوان دارد باید بافت تولیدی خود را حفظ کند و منبع درآمد و صادرات باشد همانطور،که تا حالا بوده اما ناتمام ماندن خانه ها و تلاش برای تکمیل آنها ، یا فروش باغ و زمین ساکنان سی سخت را می طلبد و یا پرداخت تسهیلاتی جدید و به صرفه همراه با باز پرداختی مدت دار را…و کسانی که نه ملکی دارند برای فروش و نه سرمایه ای برای ساخت و ساز سرپناه ، جز استغاثه به مسئولین ارشد کشور ،چه فریاد رسی دارند؟؟؟

جناب رئیس جمهور: این مردم سابقه ای طولانی در تغییر و تحولات فرهنگی و علمی جامعه عشایری این استان داشته اند و بهترین ها را پرورش داده اند .انسان هایی فرهیخته و توانمند. در تولید و استقلال اقتصادی و صادرات محصولات باغی و دامی ، سی سخت کم نظیر است. سالهاست ، سی سخت به ادب و کرامت میزبان شایسته توریست ها و گردشگرانی است که از سراسر گیتی به این سرزمین پای می نهند و دنا را به عظمت می نگرند. این مردم سالهای زیادی است که ادای حق نموده اند و بر سر هر سفره ای قدردان بوده اند. اینک نوبت دولتیان است که ادای دین نمایند .

امیدواریم  به سی سخت زلزله زده بیایید و از نزدیک و رو در رو با مردمی که معتقدیم ، شما به حقیقت و صداقت آنان را ولی نعمت انقلاب می دانید ، صحبت کنید و کارنامه مسئولین را پس از وعده های خود در سی سخت را تماشا کنید . باشد ،شما با درایت و تدبر ، تدبیری شایسته بر آلام مردم این منطقه باشید. سی سخت آزمونی است برای خیلی از مسئولینی که به شما وعده ساخت این شهر و اطراف را دادند ،می باشد. مردم زلزله زده را تنها نگذاریم.اینها وارثان زمین اند به حقیقت .

پایگاه خبری سی سخت دنا

دیدگاه کاربران

نظرات در انتظار تایید: 0

کل نظرات :1

  • علی حسینی

    تاریخ : 22 - تیر - 1402

    سلام اکثر بانکها ‌زیر بار استمهال وامها نرفتند مانند بانکهای سپه ،بانک مهر ایران…

    پاسخ

ارسال دیدگاه